Index ¦ Archives ¦ Atom

Ile osób urodziło się w tej samej godzinie co ja?

Wspaniały dylemat, nieprawdaż?

Zastanawiałem się niedawno, ile osób urodziło się w tym samym dniu, godzinie, sekundzie co ja. Druga sprawa to ile powinno się rodzić ogólnie w jakimś szpitalu na raz - to drugi, problem, ale może to tym później.

Oczywiście, takie wyliczenia już ktoś robił, ale ja je zrobiłem w pamięci bez zaglądania gdziekolwiek - więc teraz podzielę się moją metodą z Tobą.

Obliczenia

Jak zwykle bardzo ciekawy temat - a że umiem używać mojego kalkulatora, to już pokazuje obliczenia.

Założenia:

ilość  ludzi - 40 milionów

rozkład urodzeń - liniowy (wierutna bzdura)

średnia długość życia 65 lat = 569400 godzin

Wyniki:

Skoro istnieje 40 milionów ludzi, każdy jest w którejś z tych \~600k godzin życia. Zakładając że są oni liniowo w tych godzinach, wystarczy podzielić te 40 milionów na \~600k i dostaniemy ile ludzi jest w jednej godzinie.Wynik wychodzi: \~70

Około 70 osób urodziło się w tej samej godzinie co ja. czyli nawet 1,17 osoby w tej samej minucie, oraz 0.02 w tej samej sekundzie.

0.02 = 2%, czyli 2% prawdopodobieństwa, że ktoś się w tej samej sekundzie urodził.

Oczywiście mówię tu o polsce.

Sam się o tym przekonałem - o tym że dużo ludzi w tym samym czasie, jak swego czasu na gronie kliknąłem na link - zobacz ludzi urodzonych tego samego dnia, i było ich sporo.

Błędy obliczeniowe.

Należy pamiętać - liniowy rozkład nie istnieje. Są wyże, niże demograficzne. Różne zdarzenia mogą spowodować punktowy wzrost ilości, nawet pora dnia na to wpływa. Jednak sama statystyka może dawać do myślenia.

Wnioski

Ciekawe czy poznam kogoś urodzonego tego samego dnia, o tej samej godzinie?

© Piotr Lemiesz. Built using Pelican. Theme by Giulio Fidente on github.