Index ¦ Archives ¦ Atom

Wielki okrągły internet.

Chciałem się z Wami podzielić koncepcją zmiany koncepcji działania internetu.

Tytuł jest dla niepoznaki :-)

Na początku polecam lekutrę:

https://named-data.net

Nie martwcie się, ja stamtąd też mało co zrozumiałem.

wracając jednak do meritum

Internet w takiej postaci jakiej mamy go teraz to efekt wielu kompromisów, i rozwiązań sprofilowanych pod sprzęt sprzed wielu dobrych lat. Pierwsze pakiety internetowe przechodziły między dwoma urządzeniami chyba nawet w 70 latach, stąd dzisiejsza technologia w wydatny sposób wyprzedza te koncepcje. Jednak zaawansowanie w tych technologiach i zagłębienie powoduje bardzo dużą barierę wyjścia. Trudno by było teraz zupełnie zmienić koncepcję!

Zauważcie co dzieje się z IPv6 - nie wiecie co to jest? No właśnie. A to miał być nowy standard. Klasy adresowe IPv4 miały skończyć się parę lat temu.

Jednak dalej jest status quo...

Więc de facto zmienia się koncepcja trochę podejścia do, może nie samego internetu, bo tu raczej za dużo się nie zmieni w najbliższej przyszłości. Bardziej chodzi o wstawianie nowych warstw, lub podejścia do koncepcji informacji.

Aktualnie trochę upraszczając wygląda to tak: aby dotrzeć od informacji - potrzebna jest wyszukiwarka, która wcześniej indeksuje "wszystko". Ma to zasadniczą wadę: wyszukiwarka może nie być idealna i nas oszukiwać, a druga sprawa, to my musimy znaleźć informację.

Długo zastanawiałem się - w jaki sposób to rozwiązać. W głowie rodziły się różne dziwne koncepcje pod tytułem, wielka semantyczna baza wszystkich informacji w plikach torrentowych, i kilka innych dziwnych rzeczy.  Jednak w praktyce jest to niezbyt użyteczne, gdyż musiało by być zaadaptowane przez wszystkich...

Dlatego ci ludzie z data-net o ile ich dobrze zrozumiałem chcą też podobną koncepcje jak moja - czyli oderwac sie od warstwy IP, a przejść na warstwę informacji. A magia pod spodem (DNS?) zamieni to w usługę już wyższego poziomu. I o ile nawet dobrze to zrozumiałem to po prostu chcą zrobić DNSa z informacjami, które to zamienią się w adres usługi już na warstwie IP. Np gdzie.jest.najtansze.piwo.pl - zwróci nam IPki odpowiedzi gdzie nasza przegladarka informacji to wyswietli. Oczywiscie nie wiem kto bedzie decydował o jakości i taksonomiach... ale, może na tą chwilę nie jest to tak bardzo istotne, bardziej niż po prostu opracowanie protokołu użytecznego, merytorycznego i "demokratycznego", nie dającego od razu przewagi googlowi he he he

A póki co, to szukajcie dalej kotów na wykopie :-)

© Piotr Lemiesz.