Index ¦ Archives ¦ Atom

Organizacja hiperlinkowa.


Dziś króciutko o takiej rzeczy jaką jest organizacja hiperlinkowa.

Ogólnie hiperlink to taka konstrukcja myślowa która oznacza abstrakcyjne połaczenie jednego znaczenia z innym dokumentem. Tak przynajmniej ja to rozumiem.

Co dzięki temu można osiągnąć? Że w sposób naturalny, niejako bezpośrednio łączymy jedno znaczenie z innym. To dosyć dobry sposób – bo w podobny sposób łączymy informacje w naszych mózgach.

Ale przejdźmy jednak do organizacji hiperlinkowej.

To kolejna konstrukcja myślowa – nie mojego autorstwa – którą poznałem podczas lektury jakieś ciekawej książki (bodajże manifestu cluetrain).

Jest to takie tworzenie organizacji, która nie wynika wprost z jakiś „archaicznych” sposobów zarządzania gdzie są po prostu kierownicy różnych szczebli i „jakoś się to wszystko trzyma”.

Nie. W organizacji hiperlinkowej, ludzie czyli pracownicy są połączeni z sobą kontekstowo – czyli względem wzajemnych relacji.

Na przykład – ja się znam na robieniu ciasta do pizzy, ty się znasz na robieniu dodatków, tworzymy ten właśnie hiperlink i razem osiągamy sukces.

Gdyby taką sieć hiperlinków rozciągnąć poza ramy skostniałych aktualnych firm, i wiedza mogła się propagować w różnych kierunkach, poza zakresem jednej firmy, organizacje te osiągały by sukces.

Sam to zauważam, w swoim zawodzie (informatyka) który z definicji jest bardzo szeroki. Ale wystarczy mieć kilkudziesięciu znajomych, których wiedzę mniej więcej znam, i wiem w jaki sposób mogę ich o nią wypytać, dzięki czemu moja wiedza na zewnątrz teoretycznie jest znacznie większa.

Tak też uważam że jest to idealna struktura, nie zamykająca drzwi firmy, tylko łącząca się w wielką strukturę, zresztą na wzór internetu. (tudzież takie organizacje są skazane na tą formę komunikacji)

© Piotr Lemiesz.