Index ¦ Archives ¦ Atom

Marketing karmi kompleksy.

Bardzo nie lubię gdy ktoś wykorzystuje różne mechanizmy ludzkiego umysłu w swoim interesie. Jednym słowem nie lubię manipulacji.

Przedstawię jedną z reklam która lekko mnie zagotowała.

Oto ona:

image0

Celowo wykwadratowałem nazwy firm, bo nie chcę tu nikogo jawnie ani reklamować, ani obrażać. (zdjęcie tego bilbordu znalazłem gdzieś na blipie https://static0.blip.pl/user_generated/update_pictures/1044509.jpg). Na bilbordzie tekst: "kuracja powiększająca biust - * nawet o jeden rozmiar"

Dlaczego to jest manipulacja ?

Wydawać by się mogło - ot zwykła reklama, pani z "cyckami" ma złapać uwagę. Jednak ja pragnę zwrócić uwagę na rozmiar piersi pani na reklamie. Jak myślicie, ile kobiet ma taki rozmiar ? I jak myślicie gdy panie o mniejszych biustach patrzą na ten bilbord co poczują ? Te pewne siebie, pewnie nic. Ale podatne na manipulacje, wezmą to zbyt mocno do Siebie.

Wywoła to nieprzyjemne uczucia, prowadzące do kompleksów.

Czy to uczciwe żeby wykorzystywać takie metody do reklam?

Absolutnie nie.

Czy znasz metodę żeby takiemu czemuś zapobiegać ?

Tak, piętnować i nie kupować - opisywać na blogach i tym podobne. Wszelkie formy wpływania na wolność słowa - czyli nakazanie zdjęcia bilbordu - nie powinny być w wolnym świecie stosowane. Ale napiętnowany sklep, producent, szybko by zmieniał swoje podejście.

A tak wiele osób bezmyślnie ogląda i podświadomie mechanizmy bardzo nieładne psują psychikę.

© Piotr Lemiesz.