Index ¦ Archives ¦ Atom

"Lolita" Vladimir Nabokov #28/2010

image0

Źródło książki

Biblioteka. Półka obcojęzyczna. Książka była po angielsku.

Powód wyboru akurat tej książki

Niezbyt duży wybór tytułów po angielsku i nazwisko autora, no i tytuł. Słyszałem o kontrowersjach na temat tego dzieła, musiałem sam się zmierzyć, a przy okazji przećwiczyłem angielski.

Treść książki w kilku słowach

Przygody pedofila z jego lolitą, jego myśli, przemyślenia działania. Wycieczki po Ameryce i różne dziwne teksty.

Co Mi dała ta książka?

Nie wiem czy to z powodu angielskiego, który czytałem hurtowo - znaczy szybko, nie zagłębiając się w znaczenie niektórych słów/zdań, ale książka nie wydawała mi się ciekawa.

Owszem widać że to dzieło, bo takie przemyślenia, problemy, jak życie takiego dewianta jakim jest główny bohater, trudno jest opisać i wymyślić. A tam jest całe mnóstwo jego myśli, książka jest w pierwszej osobie, więc bardzo blisko jesteśmy z narratorem.

W pewnych momentach, gdzie były opisy gdzie oni podróżowali, wręcz przeskakiwałem, a na końcu, gdzie chyba już miałem negatywne nastawienie, nie za bardzo zrozumiałem końcówki książki.

Podobało mi się też słowo zamykające autora Nabokov'a - że książka nie jest napisana w jakimś konkretnym celu, a w celu wyrzucenia z głowy autora... Także, można tam się jedynie doszukiwać różnych ciekawych schematów amerykańskiego stylu życia z lat 40-50... Czyli jak dla mnie nie za ciekawe :-)

Może podejście do polskiej wersji, rozjaśni moje wątpliwości... ale to w przyszłości.

© Piotr Lemiesz.