Index ¦ Archives ¦ Atom

Książka: George Orwell "Brak tchu" #2/2010

Druga książka wypożyczona z biblioteki. Wybrana trochę przypadkowo, po prostu rzuciłem okiem, a i wpis z tyłu całkiem przyjemny, więc wybrałem.

Absolutnie się nie zawiodłem. Książka bardzo dobrze napisana, widać że przez mistrza. Trywialnie można napisać, że jest to kilka dni z życia jednego człowieka, ale oczywiście książka zatacza kręgi. Opisuje głębię świadomości, naturę i charakter człowieka.

Orwell, ukazuje odrobinę też prawdę wojny. Nie sama wojna jest okropna, a to co następuje po niej. Wiele ciekawych aspektów życia, przemyśleń jest aktualne po dziś dzień - choćby to że - jak pisze tłumacz na końcu książki podsumowująć:

"Teza książki jest nadwyraz pesymistyczna: musimy polegać na ludziach przeciętnych i prostych, pokładając w nich nadzieje". Gdy przyjrzymy się bliżej temu zdaniu, nawet dziś można zobaczyć analogię. Aktualne wybory wygrywają ludzie którzy potrafią marketingowo odpowiednio się wypromować. Przeciętny, prosty człowiek nie zastanawia się czy partia która tak ładnie na niego patrzy z bilbordu, odwzorowuje jego prawdziwe poglądy, tak samo, małe partie, które mogły by do niego dotrzeć, są zbyt mało profesjonalne lub zbyt biedne.

Polecam serdecznie zatem książkę, warta przeczytania, wzbogacenia paru przemyśleń i tematów do medytacji.

© Piotr Lemiesz.