Index ¦ Archives ¦ Atom

Jak zwiększyć wydajność serwisu internetowego ?

Jak przyśpieszyć stronę internetową?

Po prostu wystarczy ją przepisać od nowa w lepszej technologi :-) - dobrze, koniec żartu.

Usunięcie użytkowników jako sposób zmniejszenia bazy, i jej przyśpieszenia.

Zatem - nie jest to stricte metoda na przyśpieszenie wprost, a jedynie obserwacja pewnego działania serwisu allegro.pl.

Zatem, zacznijmy w końcu...

Pewnego dnia dostałem maila od allegro, że ze względów bezpieczeństwa, proszą o zmianę hasła, a jeśli po pewnym czasie tego nie zrobię, to zostanie ono zablokowane = zmienione zostanie automatycznie hasło.

Wydaje się to całkiem uzasadnione działanie.

Jednak...

Moje hasło nie było niebezpieczne, jego md5 nigdzie w internecie nie znalazłem, i wydaje mi się, że raczej nikomu nie chciało by się tego szukać, bo po 3 strzałach i tak by zablokowało.

Moim zdaniem, po prostu ktoś chciał pozbyć się użytkowników. Ta metoda, w prosty sposób to umożliwiła. Osoby które mają konta, i aktywnie z nich korzystają, szybko zastosują tą metodę, jednak sztuczne konta, i inne dziwne sytuacje, spowodują, że konto zostanie zablokowane, a ich "lewy" właściciel straci je bezpowrotnie (nie mając dostępu do maila albo nie uzupełniając różnych pomocnych pól).

W lini prostej prowadzi to do lekkiego wyczyszczenia bazy danych

Przy dużych bazach, gdzie można lekko przyśpieszyć, i wyczyścić miejsca - a co najważniejsze oczyścić sobie serwis z "trefnych kont" takie działanie jest uzasadnione.

Nie jestem DBA (database administrator) żebym umiał powiedzieć czy rzeczywiście wyczyszczenie na przykład 20% bazy danych ją w jakikolwiek sposób odciąży, ale zacna to metoda, i jeśli chcesz trochę przeczyścić się z użytkowników, to wystarczy zastosować ten scenariusz.

Oczywiście, nie zdarzy się to w wielu przypadkach, i niesie to za sobą różne reperkusje - komuś aktywnemu zablokuje to konto - ale można przecież się na to zabezpieczyć, na przykład obwarowując się różnymi warunkami, na wybór osób do zablokowania.

Jednak, metoda warta zauważenia, i może kiedyś w przyszłości do zastosowania.

© Piotr Lemiesz.