Index ¦ Archives ¦ Atom

Jak założyć bloga?

Nauczony doświadczeniem tworzenia tego miejsca gdzie właśnie jesteś, postanowiłem się podzielić z Tobą wiedzą "jak założyć bloga". Nie znajdziesz tutaj obrazków krok po kroku, a jedynie swoiste drogowskazy którędy możesz iść, i co powinieneś zrobić.

Czym jest blog?

Blog jest krótką formą chronologicznego treści na stronie. Dzieli się na krótkie/długie notki, opatrzone tematem, datą. Od zawsze ta forma była dobrym sposobem na utrzymywanie strony www. W szczególności od momentu powstania zarówno programów do blogów (CMS) specjalizujących się w obsłudze blogów, jak i spopularyzowania darmowych platform blogowych.

Czemu chciałbym założyć bloga?

Z kilku względów. To najprostsza metoda na umieszczanie treści w internecie. Jest to również czasem odpowiednik tradycyjnego pamiętnika, tylko że w wersji internetowej. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie aby było to pisanie tylko dla siebie, ale internet pozwala na umieszczanie wpisów dla całego świata.

Jak zakładają bloga normalni?

Płacą ciężki pieniądz firmom, które tworzą skomplikowane oprogramowanie pod ich potrzeby. Później są zadowoleni i korzystają :-)

A jak robią to spryciarze ?

Mają kilka możliwości:

1. Platforma blogowa

Platforma typu blog.pl, blox.pl, wordpress.com i wiele wiele innych.
Wystarczy wejść na jedną z wielu tysięcy stron, i tak naprawdę znaleźć odpowiedni ogonek dla siebie. Ogonek - w sensie końcówki adresu, bo czasem, końcówka supergorący.pl nie będzie pasować do biznesowego bloga.
Po wybraniu odpowiedniej końcówki adresu, i przekonaniu się że początek adresu który planowaliśmy użyć jest wolny, rozpoczynamy blogowanie.

PLUSY:

  • łatwość rozpoczęcia blogowania
  • gotowy system mamy niemal od ręki
  • to ktoś za nas myśli/administruje/dba o bezpieczeństwo
  • cena - potrafi wynosić nawet 0 zł, a czasem jest bardzo niska

MINUSY

  • nie mamy pełnej kontroli co dzieje się z naszą stroną, typu Reklamy, blokowanie konta
  • jesteśmy skazani na kogoś decyzje co do naszej strony, w skrajnym przypadku do jej zniknięcia (bo komuś się to przestało opłacać)
  • nie mamy za dużej kontroli co do wyglądu strony

2. Samodzielne prowadzenie bloga

To już wyższa szkoła jazdy, w kontekście tego, że trzeba poświęcić więcej czasu niż założenie konta na stronie jakiejś platformy blogowej.
Blog, jak i każda strona składa się z kilku elementów:
  • domeny pod jaką się to wyświetla
  • miejsca gdzie jest uruchomiony dane oprogramowanie (tzw. hosting)
  • oprogramowania bloga

O każdą z tych spraw trzeba zadbać, tutaj tylko nakieruje i podam jakie to mogą być ceny.

Domeny

pl i com, bo takie nas najbardziej interesują, przeważnie są za darmo w pierwszym roku. Dzięki temu, masz czas na przetestowanie, czy opłaca się mieć taką domenę np. przez rok. Warto też w swoich systemach kalendarzowych ;-) umieścić przypomnienie o wygasającej domenie, aby pamiętać o odnowieniu, bo nieodnowiona domena trafia znowu na rynek, i ktoś może ją bardzo szybko wykupić. Są setki stron gdzie można wykupić domenę, od nazwa.pl, az.pl az po home.pl

Hosting
Hosting, przeważnie potrzeba hostingu AMP (apache, mysql, php), czyli serwer www, serwer bazy danych, język php. Na allegro można znaleźć już od paru złotych rocznie, aż po hostingi firm z punktu o domenach. Czasem na ich stronach zdarzają się promocje łączone typu hosting+domena, i można to rozpatrywać.
Czy potrzebujesz drogiego hostingu? To zależy, czym drożej tym bardziej pewnie. Jeśli ma to być miejsce gdzie czasem wrzucisz fotki, czasem coś napiszesz, kup jak najtańszy hosting.
Oprogramowanie

Ja polecam wordpressa - jest darmowy i dobry. Oczywiście jest wiele innych.

Jeśli już masz te 3 rzeczy (domenę, hosting, oprogramowanie), trzeba przebrnąć przez zestawienie tego wszystkiego razem. Nie jest to trudne, a znajomy informatyk, google, lub nawet ja (NAPISZ DO MNIE!), pomogą Ci w zestawieniu tego razem.

Później, tylko trzeba pamiętać, o sporadycznym odświeżaniu oprogramowania (bezpieczeństwo)

W wyniku tego wszystkiego otrzymujesz bloga w którym już możesz pisać co ci się żywnie podoba.

Serdecznie polecam ta metodę, dzielenia się wiedzą, myślami. Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu suma wszystkich mądrych myśli w internecie się zwiększa, i dzięki temu świat staje się lepszy :-)

© Piotr Lemiesz.