Index ¦ Archives ¦ Atom

Jak uruchomić dwa dyski na starym komputerze.

Dawno nie grzebałem w starych kompach. Dziś się to wydarzyło.

Kurcze, nawet nie pamiętałem jakie to jest fajne zajęcie. Kiedy wsadzanie takie "po prostu" nie daje żadnego efektu... Heh, no ale przejdźmy jednak do meritum.

Stan:

Komputer (stary - pentium 3) z dyskiem 80gb z ubuntu.

Zadanie:

Podłączyć drugi dysk, z innym systemem, skonfigurować gruba, żeby bootował z tego drugiego dysku do wyboru.

Wykonanie:

  1. Podłączyłem dysk do drugiego kontrolera. Nie działa.
  2. Podłączyłem dysk do tego samego kontrolera - działa.
  3. Próba konfiguracji gruba, za pomocą dodania prostego wpisu pod tytułem hd(1,0)  zakończona niepowodzeniem. Poprostu grub staje gdy włącza się ten wpis.
  4. Herbatka.
  5. Genialny (hehe) pomysł. Przecież nie trzeba żeby te dwa dyski pracowały współbieżnie (tego założenia nie podałem na początku, ale poprostu wyszło w praniu), zatem można tak robić żeby działał tylko jeden. Oczywiście że nie zamierzałem na wierzch wyciągać kabli i przełączać zgodnie z potrzebami. Postanowiłem zrobić to trochę inaczej. Przecież pomiędzy systemem operacyjnym (grub) i sprzętem (kabelki) jest jeszcze jeden poziom. Mianowicie BIOS.
  6. Zatem, ostatnim krokiem było przełączanie w biosie, a konkretnie wyłączenie jednego dysku, a następnie włączanie drugiego dysku jako jedynego aktywnego.

Efektem tych sześciu kroków było rozwiązanie problemu. Wiem że nie jest ono zbyt eleganckie, i zbyt profesjonalne, ale jest szybkie i wynikiem genialnego (hehe) przebłysku intelektu. Dzieki temu jeśli chcem mieć ubuntu, włączam dysk stary, jeśli potrzebuje drugi system, włączam dysk który dorzuciłem teraz. A to sobie grzecznie nie przeszkadza nawzajem jakimiś dziwnymi rzeczami które na poziomie systemów operacyjnych się gryzło.

Tak to bywa właśnie ze starymi komputerami, że to nie tyle się gryzie, co poprostu oprogramowanie zaimplementowane w starszych maszynach do obsługi sprzetu, nie zawsze zawiera w sobie uwzgledenienie wszystkich tych dzisiejszych i terazniejszych rozwiazan, takich jak na przyklad podlaczenie dwoch dyskow do dwoch roznych kontrolerow. Bo poprostu po takim podlaczeniu sladu dysku nie bylo w komputerze. Nawet nie wiem szczerze mowiac czy jest to problem z biosem, czy z oprogramowaniem dysku.

Ale problem rozwiazany.  Lezka sie oku kreci, ile ja sie nagrzebalem w zyciu w takich starych komputerach. Nie tyle starych co roznych, z roznymi przypadlosciami, takimi jak nie dzialanie w takiej konfiguracji sprzetu, a dzialanie w lekko innej.

Ale po raz kolejny okazalo sie ze nawet stary komputer, nadaje sie do spelniania roznorakich zadan.

pozdrawiam, pl

© Piotr Lemiesz.