Index ¦ Archives ¦ Atom

"Freakonomia" Levit, Dubner #23/2010

image0

Źródło książki

Centrum taniej książki - czyli moja biblioteczka. Postanowiłem, wyczyścić swoją biblioteczkę, oddając książki do biblioteki, najpierw oczywiście czytając wszystkie i wyciągając najciekawsze informację.

Powód wyboru akurat tej książki

Odwieczna ciekawość. Kiedyś namierzyłem chyba podobną książkę w księgarni, i podobała mi się różnorodność pytań i odpowiedzi i tematyka. Gdy zobaczyłem za grosze w centrum taniej książki, nie pozwoliłem sobie jej zakupić.

Treść książki w kilku słowach

Ekonomista + dziennikarz rozpatrują różne ciekawe tematy, pokazując ich prawdziwą głębie, a nie taką która wydaje nam się że jest prawdziwa.

Tematy są bardzo różne, od choćby: jak być dobrym rodzicem, aż po walki sumo.

Co Mi dała ta książka?

Książka definitywnie otwiera oczy na różne tematy, pokazując ich głębie. W mojej głowie dzięki niej, rozwiązałem kilka kolejnych zagadek: dlaczego tak jest, i jaki jest tego powód.

Fajnie jest utwierdzać się w przekonaniu, że właśnie tak to działa jak się spodziewam w pewnych zakresach...

Ważne dla mnie też była jedna z tez w książce, że to strach i wiele pierwotnych instynktów posuwa nas do konsumpcjonizmu, a nie tak na prawdę nasze wewnętrzne "Ja".

Książkę warto przeczytać, chociaż niespójność treści przez całą książkę i bardzo duże skakanie po tematach może lekko odstraszać.

© Piotr Lemiesz.