Index ¦ Archives ¦ Atom

Czy czujesz się informatykiem?

Co gdzie kiedy?

Założyłem ankietę na forum ubuntu. Czy jesteś/czujesz się informatykiem. Odpowiedzi tak/nie. Ankieta ma jeden dzień, jest około 50 głosów.

Ciekawy jest rozkład. 50 procentowy na tak i nie.

Spodziewałem się naporu na odpowiedzi na TAK, w końcu to forum linuxowe, wydawać by się mogło że jednak jest więcej ludzi uważających się za informatyków.

A dlaczego tak?

Jednak jak by się tu zastanowić - ubuntu jest dla ludzi, wszystko robi samo, więc nie trzeba być maniakiem, a co ważniejsze być i uważać się za informatyka, żeby tego używać. Na forum trafia się z gógla, jak i z logicznego wejścia na ubuntu.pl.

Zatem to tłumaczy te 50% osób które odpowiedziały na nie.

Co jednak z tymi 50 procentami które odpowiedziały na TAK?

Hmmm, to są osoby które rozciągnęły definicje informatyka na komputerowca.

Jedna osoba zauważyła że nie czuje się informatykiem, bo ma za małą wiedzę matematyczną. Reszta pisze głównie o umiejętności psucia i naprawiania windowsa, co można zaliczyć do komputerowców :).

Proszę Pana, pan tu na egzaminie jest, nie w knajpie, proszę wypowiadać się naukowo!

Czymże jest zatem informayk ? Po studiach informatycznych mogę powiedzieć formalnie że informatykiem nazywamy osobę która posiadła wiedzę o naturze, charakterze, prawach rządzacych informacją. Czysta matematyka. Nawet trudno mi to sformułować prawidłowo słownie.

Czy ja jestem informatykiem?

No, bez takich, pewnie że tak. Uczyli mnie 5 lat, wbijali do głowy różne abstrakcje, nawet przez chwile rozumiałem 4 wymiarowe przestrzenie :-), oprócz tego w każdym swoim wolnym czasie rozwijam swoją "komputerową" nature informatykowania. Dzięki czemu mogę z czystym sumieniem odpowiedzieć że jestem :) Gdybym powiedział inaczej, albo myślał inaczej to oznaczało by 5 lat studiów + 12 wcześniej było bzdurą.

Ciekawe jak potoczy się dalej ankieta... Myślę że po zakończeniu (śmierci wątku) opisze swoje spostrzeżenia.

© Piotr Lemiesz.