Index ¦ Archives ¦ Atom

Czy czujesz się informatykiem? - zakończenie i podsumowanie

Najpierw screen z forum ubuntu.pl

wyniki ankiety

No i cóż? Po pierwsze cieszę się z odzewu na moje pytanie. 95 głosów? Pięknie.

Ale dosyć zachwytu. Trzeba teraz obiektywnie coś tu powiedzieć na ten temat.

I. Analiza słowna

Po pierwsze pytanie było złośliwe, bo - odwoływało się do ludzi subiektywnej oceny własnej osoby. Ja myślałem że wszyscy używający linuxa odpowiedzą że są informatykami. Wydawało mi się, że jest to taki hmm, haxorski system, że osoby nieinformatyczne, nie dotykają się takiego czegoś. Na szczęście nas wszystkich myliłem się. Do linuxa dobijają się ludzie którzy nie wiedzą o informatyce dużo. Z czego się tylko cieszyć.

Większość bo aż 54% ludzi odpowiedziało że nie jest informatykami. Na szczęście. Informatycy to specyficzna "rasa", i gdyby wszyscy nimi byli, było by ciężko. Sądzę że jeszcze trochę ludzi z tych 45% można swobodnie przerzucić do nieinformatyków.

II. Analiza reakcyjna

Ludzie ciekawie reagowali, jedni chwalili się jakimi to niby są informatykami, inni pisali że nie, chociaz napewno nimi są. Ale nie chcą przed sobą sie przyznać.

Oczywiście ze względu na złośliwość tematu - ludzie pisali o sobie stosując różne definicje informatyków, co powodowało ogólny szum informacyjny i brak spójności w odpowiedziach.

Jeden człowiek napisał że łatwo jest o papiery informatyczne bo "nawet jego siostra ma", inny znowu że żeby być informatykiem trzeba mieć szaloną wiedzę matematyczną. Istna wieża babel. Jednak to była moja intencja. Lubie takie dysputy z nieustalonymi definicjami, bo ludzie często wtedy używają swoich, co pozwala mi poznawać ich definicję. A lubie poznawać innych ludzi definicje - bo można poznać też różne inne rzeczy przy okazji. Ale to temat na osobny post.

III. Podsumowując

Cieszę się że jest tyle nieinformatyków w trudnej materii niekomercyjnego oprogramowania. Cieszę się że siedzą na forumach i próbują działać walczyć. To dobrze świadczy o ludziach. Oby było jak najwięcej użytkowników linuksa, oby było wśród nich jak najmniej informatyków, bo wtedy będzie narastać ilość "zwykłych" użytkowników.

© Piotr Lemiesz.