Index ¦ Archives ¦ Atom

Co u Pana słychać?

Takim pytaniem, zaczynał rozmowę polski redaktor, z niemieckimi żołnierzami z II wojny światowej, którzy uciekli przed wymiarem sprawiedliwości do enklaw prawnych.

Tak i my w najbliższych wyborach, powinniśmy zadać te pytania politykom:

  • czy wasze głosowania oddają to co obiecaliście wyborcom przed wyborami?
  • czy wasze wybory są krótko czy długofalowe?
  • czy wasze wypowiedzi nie są populistyczne, i sprofilowane pod łatwy odbiór i zbyt łatwe wnioskowanie?
  • czy wasza partia polityczna spełnia swoje zadania statuowe?

Pamiętajcie, nie dajcie się zwieść prostym obietnicom, ani łatwym słowom. Politycy mają wiele cięzkich decyzji i kompromisów, jak również muszą zapobiegać sraczce legislacyjnej - więc jest to wiele, trudnych zadań - nie powinny proste diagnozy, proste rozwiązania - wyboru odpowiedzialnych i mądrych ludzi.

Pamiętajcie też - wybory nie powodują bezpośrednio zmiany rzeczywistości - może jedynie w zakresie debaty publicznej - ale partykularnie, rząd, prezydent itp. wpływają tylko na prawo, i to z dużą inercją. I na to też mają hamulcowych: rząd - prezydenta, prezydent - rząd, oba - trybunał konstytucyjny. Więc nawet jak nie wygrywa "twoja partia" - nie szkodzi - dalej inne partie mogą realizować twoje postulaty, bądź pamiętaj - realizują postulaty większości osób głosujących.

AAAa, i nawet jak nie możesz głosować bezpośrednio - możesz głosować korespondencyjnie! Wystarczy o to zadbać pare tygodni przed wyborami. A czym mniej głosów - tym mniejsza reprezentatywność próbki - każdy statystyk to powie, i łatwiej o jakieś zupełnie nie potrzebne nikomu skrajności.

© Piotr Lemiesz.